Детоксикацията от опиоиди с помощта на Субутекс или Субоксон трябва да се извършва под медицинско наблюдение.
Самолечението много често води до неуспех, рецидив или развиване на пристрастяване към Субутекс.
Целият процес на лечение със Субутекс минава през три фази. Първата фаза е фазата на "увеличаващите се" дози. За да се избегне ефектът на провокирана абстиненция, Субутекс трябва да се взема само когато пациентът започне да изпитва умерена абстиненция от другите опиоиди, обикновено 18-24 часа след последната употреба на хероин, или 48 часа след последната употреба на Метадон.
Преди да започне лечението със Субутекс, дозата Метадон трябва да бъде намалена поне на 30 mg на ден. Първоначалната доза Субутекс е 2 mg под езика и след това той трябва да бъде вземан всеки два часа до 16-32 mg общо. През това време пациентът трябва да се намира под непрекъснато наблюдение. Когато общата доза Субутекс стигне 16 mg, пациентът се оставя без Субутекс през следващите 4-6 часа. Ако през това време не се получат симптоми на абстиненция, това означава, че тази доза Субутекс е била достатъчна, и пациентът преминава към следващата фаза на лечението - фазата на "плато" дозите. През следващите 4 дни пациентът получава максималната доза Субутекс, за да се стабилизира физическото и психическото му състояние. И след това започва дългия път на постепенно намаляване на дозите (третата фаза на лечението).
С течение на времето дозата Субутекс постепенно се намалява, докато не бъде спряна напълно. В идеалния случай дозата Субутекс трябва да се намаля с 2 mg на всеки четири дни, докато общата дневна доза не достигне 2 mg. Следват 4 дни с 1 mg Субутекс на ден и лечението приключва. Но на практика лечението със Субутекс не протича така идеално.
Абстиненция от Субутекс
Проблемът е, че тъй като самият Субутекс е частичен опиев агонист, има пристрастяващ потенциал и продължителната му употреба неминуемо води до пристрастяване. Неконтролираното приемане на Субутекс предизвиква типична опиоидна зависимост, което на свой ред изисква втора детоксикация. Човек може да се освободи от хероиновата си зависимост, но да се окаже зависим от Субутекс. Характеристиките на пристрастяването към Субутекс са същите, както при пристрастяването към други опиоиди. Субутекс е опиоид с продължително действие. Той остава активен в тялото до 48 часа.
Симптомите на абстиненция от Субутекс са сравними с тези от другите опиоиди: мускулна болка, главоболие, студена пот, болки в стомаха, диария, температура, безсъние, емоционални разстройства като депресия и бърза смяна на настроението. Интензивността на абстиненцията от Субутекс обикновено е по-ниска от тази от другите опиоиди, но е много по-продължителна (до няколко седмици), което прави процеса на детоксикация мъчителен и много неприятен за пациента.
Продължителността и упоритостта на симптомите на абстиненция от Субутекс често водят до рецидив. Остатъчната депресия, безсънието и слабостта могат да продължат с месеци.
Фактът, че Субутекс струва по-малко от хероина, и неговата наличност, стават причина за нарастване на незаконното му използване в редица страни. (Европа, Индия, Южна Африка, Австралия).
Лечението на Зависимост от Субутекс трябва да става в комбинация с други медицински, социални и психологочески програми.